Jak wykonać prawidłowy spadek tarasu?

Każda konstrukcja musi być wykonana nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim funkcjonalnie, Nie inaczej jest w przypadku tarasów, które, aby zachwycać nas swoim wyglądem i bezpieczeństwem, muszą mieć prawidłowo wykonany spadek. Czym jest i jak go wykonać - o tym dowiedzą się Państwo czytając nasz artykuł.

Czym jest spadek tarasu?

Terminem tym określa się powierzchnię, która pochylona jest 1-2% w stronę zewnętrzną. Kąt nachylenia powinien zatem być wykonany w kierunku od ściany budynku do zewnątrz. Takie ułożenie pozwala na samoistne spływanie wód opadowych czy topniejącego śniegu i zabezpiecza budynek przed zawilgoceniem ścian, a nawet zalaniem.

Co może się wydarzyć, jeśli spadek nie będzie wykonany prawidłowo? W pierwszej kolejności możemy zauważyć zawilgocenie podłoża oraz odklejanie się i niszczenie okładziny. Jest to pierwszy sygnał, że z położoną powierzchnią dzieje się coś złego. Jeśli zignorujemy ten objaw w dalszej kolejności możemy się spodziewać przecieków do wewnątrz budynku, a nawet zalania.

Jak wykonać prawidłowy spadek tarasu?

Istnieje kilka sposobów na wykonanie prawidłowej konstrukcji, która ochroni zarówno budynek, jak i okładzinę tarasu. Pierwszym z nich jest wykonanie go jeszcze na etapie budowania warstwy konstrukcyjnej. Wykonywana jest wówczas wylewka betonowa do wcześniej przygotowanego deskowania. Aby stworzyć odpowiedni kąt, należy pamiętać, że kąt nachylenia powinien wynosić około 1-2 cm na każdym metrze, niezależnie od jego wielkości. Co ważne, należy również pamiętać, że przygotowana wylewka betonowa musi zostać wykonana nieco niżej niż poziom pomieszczenia – na warstwie konstrukcyjnej będą powiem montowane jeszcze inne elementy.

Inną techniką wykonania prawidłowej pochyłości jest wykonanie spadu na istniejącym już podłożu. Całość prac odbywa się dokładnie w taki sam sposób, co tworzenie warstwy konstrukcyjnej. Poziom wylewanego betonu musi być niższy niż sąsiadującej podłogi, a kąt nachylenia powierzchni powinien mieścić się w granicach 1-2%.

Na tak wykonane podłoże dopiero mocowana jest okładzina. Z pomocą mogą przyjść wsporniki oraz dyski poziomujące do płyt, które zapewnią stabilny i trwały montaż konstrukcji nośnej.

Tak przygotowana konstrukcja zabezpieczy budynek przez zalaniem, a tarasowi gwarantuje piękny wygląd przez wiele lat!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl