
Wybór odpowiednich dodatków do domu i ogrodu nie jest niczym łatwym, aczkolwiek bardzo przyjemnym. W natłoku podejmowanych decyzji i liczby problemów do rozwiązania, każde wsparcie jest mile widziane. Dlatego dziś podpowiemy jak kłaść płytki, i to niezależnie od tego, z jakiego surowca są one wykonane. Sprawdź nasze wskazówki.
Jak kłaść płytki na zewnątrz domu?
Warunki atmosferyczne, które w ciągu roku zmieniają się wielokrotnie, mają ogromny wpływ na jakość Twojego balkonu i tarasu. Jeśli decydujesz się pokryć go płytkami, musisz przewidzieć, że zmieniająca się temperatura i wilgotność mogą sprawić Ci wiele kłopotów. Chyba że umiejętnie wykorzystasz regulowane wsporniki, dzięki którym możesz bezpiecznie wykonać pracę. Dzięki nim nie czeka Cię później naprawianie powstałych uszkodzeń, bo cała woda swobodnie odpłynie i wyparuje. To ważne, nie tylko ze względów estetycznych, jeśli planujesz ułożenie płytek na tarasie na piętrze, a chcesz uniknąć zalania pomieszczeń. Nie grążą Ci też nieestetyczne zacieki, zalewanie sąsiadów, ani zrywanie mozolnie przyklejonych kafli.
Jak kłaść płytki z marmuru i granitu?
Marmur należy do jednych z najszlachetniejszych kamieni, jakie stosuje się wewnątrz i na zewnątrz domu. Z kolei granit jest praktycznym rozwiązaniem, po które sięga się najczęściej, tworząc podłogi. Wybierając płytki wykonane z tych surowców możesz zapomnieć o kłopotach z myciem i jego negatywnym wpływem, czyli ścieraniem. Są one po prostu trwalsze i odporniejsze na detergenty stosowane do czyszczenia podłóg. Z kolei tym, o czym pamiętać musisz, i to niezależnie od rodzaju kafli, są fugi. Trzeba wiedzieć jak kłaść płytki, by fuga była praktycznie niewidoczna, co w przypadku kamiennych elementów ma znaczenie. Ze względu na fugi, popularność zdobywają większych rozmiarów kafle, których na średniej wielkości pomieszczenie wystarczy kilka.
Przygotowanie podłoża i klejenie
Nim przystąpisz do głównych prac, koniecznie zadbaj o oczyszczone podłoże. Nie może na nim być żadnego pyłu ani pozostałości po klejach itp. Wykonaj próbne ułożenie, by upewnić się, że wszystko jest odpowiednio przycięte, a powstający wzór jest tym, który Ci odpowiada. Dopiero potem przejdź do gruntowania, a następnie za pomocą zaprawy przymocuj każdą płytkę, pamiętając o odstępach na fugę. Kontroluj proces poziomicą, by uniknąć nierówności. Gdy już wiesz, jak kłaść płytki, pozostaje Ci zrobić zakupy i przejść do czynów.
Poglądowe zdjęcie pochodzi z serwisu skapiec.pl